Знайомство з наглядовою радою «Educator»: Анна Нікитчук

Анна Нікитчук, учителька географії ліцею «Атлантика» і Всеукраїнської школи онлайн, співавторка модельної навчальної програми з географії, експертка Українського центру оцінювання якості освіти, аналітикиня ГО «Простір знань».

Чим Ви керувались обираючи професію викладача географії? Що найбільше приваблює вас в цій ролі? 

Якщо бути відвертою, ніколи не мріяла стати вчителькою, але хотіла бути долученою до чогось важливого. Але як розробляти навчальні програми, створювати НМТ, знімати уроки ВШО чи писати підручники для учнів, не маючи безпосереднього досвіду роботи з ними? Тому все має свій початок, і, знаєте, захопило.

До того ж це місія. У якомусь сенсі ти супергероїня і вершиш долі цих дітей. Від порад щодо облаштування присадибної ділянки до споглядання шляху вступу на географічний! До речі, про урбаністику й тревел-журналістику чули?

Як ви використовуєте сучасні технології та географічні інструменти у своїх уроках? Які переваги це має для студентів? 

Усі технології мають бути спрямовані на розв’язання реальних життєвих проблем. Сьогодні є багато інтерактивних застосунків, мап та онлайн-симуляцій. Можу запропонувати дослідити якість повітря або побудувати розу вітрів для конкретного міста чи села. Навіщо? 

Індекс якості повітря підкаже, чи варто йти на прогулянку та провітрювати кімнату. Роза вітрів допоможе в проєктуванні злітно-посадкових смуг чи в будівництві сміттєпереробного заводу. Хто знає, яка за ким професія в майбутньому.

Яким має бути предметний тест, аби якісно перевірити знання учня з тієї чи іншої теми? На Вашу думку, від чого потрібно відмовитись викладачам під час складання тесту? 

Відмовитися варто саме від перевірки знань. Особисто я ніколи не запитаю, яка висота вулкана Етна. Учні знайдуть цю інформацію в інтернеті за 10 секунд, а через день забудуть. А от що активує вулкан, чим привабливе життя на схилах Етни попри небезпеку виверження і чому відтерміновують авіарейс через повітряний простір Сицилії — це вже цікавіше. Предметний тест має містити завдання на розуміння, застосування і далі когнітивними рівнями. У цьому, власне, суть компетентнісного навчання: уміння знаходити зв’язок між знаннями й уміннями в прийнятті адекватних рішень.

Які активності мають бути впроваджені в школі для підвищення свідомості студентів щодо екологічних проблем та глобальних викликів? 

Відчувати світ ми починаємо з рідного краю. До прикладу, образ океану може бути виведений з образу озера поблизу вашої домівки. Швидкий темп міського життя дає уявлення про устрій густозаселеного мегалополісу. Таким чином розуміння природи, населення і господарства своєї країни дозволить відтворити образи подібного поза її межами.   

А в межах і поза межами є купа глобальних викликів і проблем, самотужки з якими не може впоратися жодна країна світу. Утім навіть найбільш байдикуваті серед нас можуть стати частинкою рішення!  

Суперзірки на дивані відмовляться від друкованих банківських квитанцій і сплатять свої рахунки онлайн. Герої побуту замінять усі лампочки на енергоефективні. Добрі сусіди можуть спонукати місцеву владу діяти. Як? А раптом серед них є блогери? От вони і змусять власників підприємства встановити чи оновити очисні споруди. 

До того ж дуже добре читати й аналізувати. Книга Білла Гейтса «Як відвернути кліматичну катастрофу?» про відповідальність за планету. І несе цю відповідальність кожен землянин.

Підписатися