Інтерв’ю з кар’єрним консультантом проєкту Creative Labs

Добрий день! Розкажіть трохи про себе та свій досвід.

Мене звати Оксана Сіленко, я психологиня, тьюторка та  кар’єрна  консультантка. З досвіду можу сказати, що короткострокової профорієнтаційної програми для багатьох підлітків недостатньо (як і кількаденного занурення у світ професій). Більшість учасників профорієнтаційних курсів говорили, що було цікаво, але сумніви нікуди не поділися. А в деяких випадках їх стало значно більше, адже на курсі учні дізнались про нові для себе професії й тепер зробити вибір стало ще важче. Команда почала шукати альтернативу. В результаті ми спільно з колегами  започаткували власну профорієнтаційну програму.

Чим Вас зацікавив даний проект?

Профорієнтація в Україні й до війни була відірвана від навчального процесу:  проходження декількох тестів у старших класах та вивчення спектра професій і приблизно не дає відповіді на питання учнів «Ким стати?». А обрати професію в країні, де йде війна,  взагалі завдання із зірочкою. 
«Creative Labs» не просто допомагає ВПО підліткам обрати професію, а прокачати власні навички та вміння завдяки тренінгам, воркшопам та екскурсіям, а також отримати можливість стажування/ волонтерства в обраному напрямку.
Цей проєкт дав мені можливість одночасно займатися улюбленою справою, а саме головне — допомогти учасникам  зробити свій зважений вибір у цей складний час.

Що таке профорієнтація? Чи стала вона більш популярною в останні кілька років? Чи звертаються дорослі до спеціалістів із профорієнтації?

Для мене профорієнтація – це про пошук та пізнання себе, своїх принципів, мотивів та критеріїв вибору, здібностей та вподобань, своїх сильних сторін і точок росту. Про вибір способу життя, а вже потім професії.
Раніше суспільство було переконане, що професійний шлях дитини повинен бути лінійним: садочок, школа, університет, робота. Що своєю чергою змушувало батьків, школу, близьке оточення тиснути на підлітка і на його вибір. Через це велика кількість дітей, що вступила у ЗВО  нав’язані ззовні, так і не змогли зрозуміти, ким насправді вони хотіли б бути, що призводило до отримання диплому за однією спеціальністю, а пошук роботи зовсім за іншою. Ці чинники спричинили актуальність профорієнтації  в даний час.
Не важливо скільки тобі років, якщо ти маєш бажання змінити професію, але не знаєш куди рухатися, то логічно звернутися до професіонала, який допоможе тобі. В найближчому майбутньому людина за своє життя буде змінювати від 3 до 5-10 професій, що в свою чергу збільшить затребуваність кар’єрних консультантів, незважаючи на вікові рамки.

Які є види/підходи профорієнтації?

На даний час ринок перенасичений різними підходами до професійного вибору, кожен обирає, що йому до вподоби. В «Creative Labs» ми використовуємо групові заняття офлайн та онлайн,  де кожен учасник може обрати зручний для себе формат.

Як проходять заняття  з профорієнтації?

Програма курсу складається з двох блоків та розрахована на 8 занять. Перший блок — націлений на знайомство учасників, власних критеріїв та мотивів вибору, знайомство з актуальним  ринком  праці, особливо з професіями креативного сектору . Другий блок – націлений на дослідження власних умінь, навичок, здібностей, талантів, вподобань, створення професійної карти. На кожному занятті учасники як пізнають себе, так і прокачують скіли за допомогою групової роботи, дискусій, випробувань власних сил, створення стартапів та пошуку і генерації нових, унікальних ідей.

Якими є особливості роботи з підлітками?

Підлітки – це дорослі індивіди, які прагнуть, щоб до їх бажань, думок, роздумів, порад ставилися серйозно та були з ними щирими. Якщо їм не цікаво, то будьте готові, що вони вам про це скажуть. Але якщо їх зацікавити, то самому теж є чому повчитися.

Яка Ваша улюблена частина роботи в Creative Labs?

Сам процес, коли підлітки працюють над завданнями, для мене це найцікавіше.

Чи є ще щось, що б Ви хотіли додати?

Вивчати себе за допомогою тестів можна і треба, але не варто покладатися повністю на технології, вони не зроблять за вас того, що ви маєте зробити самі. Тому основний акцент треба ставити на розширенні свого знання професій і розумінні себе та свого бажаного способу життя.
Вірте в себе та завжди рухайтеся вперед! Якщо не знаєте, що роботи, – робіть те, що допоможе дізнатися!

Підписатися