Як краще зрозуміти психологію дитини? Дієві поради батькам

1. Один з найпростіших способів вивчення психології дитини — спостереження!

Проявляйте інтерес до того, що ваші діти роблять і говорять. Спостерігайте за поведінкою та емоціями дитини, коли вона їсть, спілкується, грається, тощо. Майте на увазі, що ваша дитина — унікальна і має свої риси характеру, навіть у дитинстві. Тому не варто порівнювати свою дитину з іншими дітьми, тому що це викликає у неї стрес і навіть змушує відчувати себе неповноцінною.

2. Щоб зрозуміти психологію дитини, поставте собі декілька запитань:

  •  Що дитина любить робити найбільше?
  • Як вона реагує, коли їй доводиться робити те, що їй не подобається (наприклад: їсти овочі, рано вставати, тощо)?
  • Чи готова вона ділитися чимось з іншими дітьми або пробувати щось нове? Скільки часу їй потрібно, щоб освоїтись у новому середовищі? 
  • Чи легко пристосовується до змін?
  • Відповідаючи на ці запитання, не оцінюйте свою дитину, просто спостерігайте.

3. Проводьте якісний час з дитиною

Якщо ви хочете розуміти свою дитину, перш за все, ви повинні приділяти їй час. Часу, який ви проводите з дитиною за сніданком і вечерею, недостатньо. Присвячуйте час тому, щоб поговорити з дитиною і пограти з нею. Розмови з дитиною дозволять вам дізнатися, що відбувається в її житті — у школі і вдома, —  яку музику і фільми вона любить, що їй подобається, а що — ні.

Коли ви збираєтеся провести час зі своєю дитиною, не плануйте на цей час ніяких інших справ. Ваша дитина заслуговує вашої повної уваги. Якщо ви будете розмовляти з дитиною та одночасно готуєте їжу, ведете машину або займаєтеся чимось ще, швидше за все, ви втрачаєте найважливіше з того, що вона вам розповідає. Плануйте час, який ви приділите тільки вашій дитині.  Коли ви не відволікаєтеся ні на які сторонні справи, дитина відчуває себе в безпеці та готова відкриватися вам ще більше. 

4. Звертайте увагу на оточення дитини

Дослідження довели, що поведінка дитини багато у чому визначається оточенням, в якому вона виховується. Зверніть увагу на середовище, яке оточує дитину вдома та у школі. Наприклад, якщо дитина агресивна або має проблеми з соціалізацією, подумайте, хто або що на це вплинуло.

5. Правильно ставте запитання

Якщо ви хочете, щоб дитина ділилась з вами своїми думками, ставте їй правильні запитання. Почніть розмову з відкритих питань, які мотивують дитину поділитися подробицями. Замість того щоб запитати: 
«Тобі подобається ця пісня?», запитайте: «Що ти думаєш про цю пісню?» 
На перше питання відповідь може бути «так» або «ні», тоді як відкрите питання дозволить їй розповісти більше.

Підписатися