Як обрати молоко?

В останні роки на полицях магазинів з’являється все більше альтернативних видів молока. Якщо раніше варіант був тільки один — коров’яче, то зараз ми можемо обирати з багатьох видів рослинних альтернатив. Вівсяне, рисове, кокосове, соєве — усі вони хороша альтернатива. Але яка з них найекологічніша?


Звичайне коров’яче молоко можна зразу відкинути. За результатами дослідження, проведеного в Оксфордському університеті у 2018 році, у нього в 3 рази більший парниковий ефект ніж у будь-якого рослинного молока. І у 9 разів більше використання землі на його вироблення. Це стається не тільки тому, що існує потреба у місці для паски корів, але й тому, що вирощування їжі для них теж займає велику територію. На один літр коров’ячого молока потрібно 600 літрів води.


Які ж є рослинні альтернативи? Чи такі ж вони екологічні, як їх малюють. Візьмемо рисове молоко. В таблиці можна побачити, що його показники у забрудненні, використанні води та землі значно відрізняються від звичайного молока. Все ж, воно є причиною великої кількості забруднення, через те, що на рисових полях дуже легко розмножуються бактерії. Вони випускають у повітря метан, що й дає ефект забруднення. Через велику кількість витрачених добрив, забруднюються підземні води, які потім потрапляють в річки та озера. Використання води для вироблення все ще є достатньо високою, у порівнянні з іншими альтернативами.

Мигдальне молоко. Використання землі для його вироблення одне з найменших, в порівнянні з іншими видами альтернативного молока. Як і використання землі. Противагою буде велика кількість потрібної води. 370 літрів на виготовлення одного літру набагато погіршують його вплив на екологію. До того ж для запилення мигдаль потребує бджіл. Зараз цим займаються комерційні компанії. Та через кліматичну кризу кількість їхніх бджіл зменшилась втричі.

Кокосове молоко. Цей напій уже не має великих мінусів, особливо в порівнянні з попередніми видами молока. Воно має великий вплив на землю та маленьке використання води. Для його виготовлення не треба вирубувати ліси. Як бонус, кокосові пальми мають позитивний ефект на парникові гази, тому що очищують повітря від них.

Соєве молоко. Дослідження Оксфорду дало йому хороший рейтинг серед інших альтернатив. Воно має однаково низький рівень забруднення, використання води та землі. Також воно містить схожу кількість протеїну зі звичайним коров’ячим молоком. Раніше існували сумніви, щодо фітоестрогенів в його складі, який в організмі людини може мати такий же вплив, як і естроген. Але останні дослідження довели, що при звичайному споживанні соєвих продуктів не буде ніякого впливу на здоров’я.


Але в нього є й свої мінуси. Соя зараз вирощуються в великих масштабах. Ліси та джунглі, включаючи Амазон, вирубують, щоб звільнити місце для плантацій.


Молоко з ліщини. Саме його вирощування є хорошим для екології. Воно зменшує кількість парникових газів, очищає повітря від вуглекислого газу. Ліщина росте в більш прохолодних кліматах, тому не треба вирубувати ліси для її висадки. До того ж для її запилення потрібен тільки вітер, і аж ніяк не бджоли.


Вівсяне молоко. В середньому, воно виграє по показниках. Особливо низьким в ньому є використання води. Приблизно сорок літрів на один. Найкращим є те, що можливо збільшити виготовлення вівса без поганого впливу на екологію. Вівса, як і ліщина, росте в прохолодному кліматі та не потребує виробки лісів, бо в прохолодних країнах, я ось Канада, є достатньо пустих територій.

Джерела:

Paper of the Day: Poore & Nemecek (2018): Reducing food’s environmental impacts…

Climate change: Which vegan milk is best?

Climate change food calculator: What’s your diet’s carbon footprint?

Reducing food’s environmental impacts through producers and consumers

Almonds are out. Dairy is a disaster. So what milk should we drink?

Підписатися