Чому оцінки в школі не важливі?

Чи є оцінки реальним показником знань?

Візьмемо як приклад урок літератури, коли учневі ставлять завдання написати відгук на прочитаний вірш. Після чого вчитель ставить бал, але ж оцінити потрібно суб’єктивну думку учня. Наскільки ця оцінка об’єктивна і наскільки етично оцінювати відповідь учня в такому випадку?

Чи мотивують оцінки учнів?

Вважається, що, отримавши погану оцінку, дитина задумається про рівень власних знань і захоче поліпшити його. Саме тому перші оцінки в початкових класах школярі отримують не за знання, а за почерк і чистоту в зошитах. Саме в цей час починає формуватися і ставлення дітей до оцінок. Але ж всі діти різні, і отримавши погану оцінку один учень може обуритися і захоче довести всім, що він може краще. А в іншого учня опустяться руки та він просто не захоче більше докладати зусиль.

Прагнення отримувати гарні оцінки може підірвати здоров’я.

Небажання отримати погану оцінку супроводжується нервовим напруженням і стресом, учень може погано спати, з’являються проблеми з травленням. Якщо перебувати в стані нервового напруження тривалий час, проблеми зі здоров’ям можуть погіршити та перерости в хронічні захворювання.

Чи впливає настрій, самопочуття і характер вчителя на оцінку, яку він ставить?

Психолог Даніел Канеман провів дослідження, в якому взяли участь викладачі університетів. Оцінюючи контрольну роботу, яку виконували їх учні, викладачі були схильні ставити низькі підсумкові оцінки за всю роботу, якщо перше завдання було виконано невірно. Не можна заперечувати той факт, що оцінки ставить жива людина, і тому назвати їх 100% об’єктивними теж неможливо.

Як впливають пори року на успішність?

Напевно кожен з вас влітку більше хоче поїхати на море або піти в похід, ніж виконувати свої професійні обов’язки. Що ж тоді говорити про дітей, у яких кінець семестру збігається або з приходом літа, або з новорічними святами. До того ж саме в кінці семестру учням доводиться писати найбільшу кількість контрольних робіт і тестів.

Ольга Пірха, психолог, тьютор

Підписатися