5 фраз, які не можна казати дітям

Діти сприймають слова значущих дорослих дуже близько до серця. Інколи одна фраза може призвести до того, що дитина втратить віру в себе, свої сили та здібності.

Які 5  фраз категорично не можна казати дітям?

1. «Ти мене розчарував(ла)». Фраза призводить до того, що в дитини падає самооцінка та внутрішня мотивація що-небудь робити. Та з’являється  страх, що ця фраза  знову прозвучить в її адресу. Тому дитина обирає позицію краще нічого не намагатись робити, бо може не вийти та доведеться знову чути ці слова.

2. «У  твоєму віці я вже вмів це робити». Якщо ви розповідаєте дитині про свої успіхи, то не слід цим хизуватися. Діліться досвідом, розкажіть  яким чином досягали успіху, з якими проблемами стикались, що відчували в цей час.

3 «У тебе нема до цього здібностей». Подібна фраза призводить до того, що в дитини падає самооцінка, зникає бажання добиватися успіху, з’являється комплекс неповноцінності. Не слід акцентувати увагу на слабкостях. Краще надихайте дітей до чогось нового, стимулюйте їх у досягненні успіху та підтримуйте.

4. «Виростеш – дізнаєшся». Діти пізнають світ, а подібною  фразою дорослі просто відмахуються від відповіді. Не бажають подати інформацію простіше, доступніше. Це призводить до того, що дитина перестає питати, цікавитися чим-небудь. Дорослі повинні підтримувати інтерес до пізнання світу. Якщо не знаєте відповіді на питання, скажіть, що пошукаєте в книзі чи інтернеті. А згодом розкажете. 

5 «Як же ти мені набрид». Ця фраза принижує дитину. Дорослому слід пояснювати свої почуття іншим чином. Акцентуйте увагу на дії, а не на особистості. Наприклад: «Я серджуся, коли бачу, що ти ображаєш свого брата» або «Я просто не в собі, коли змушена прибирати твій безлад» тощо.

Катерина Сердюк, тьютор, психолог.

Підписатися