Що найголовніше у виборі спеціальності?

Зрозуміти чого ви хочете, чим ви дійсно хочете займатися по життю. А ось що для цього потрібно, зараз обговоримо.

Пам’ятайте, робота — це важлива частина вашої особистості! Вона повинна містити в собі ваші реальні бажання і здібності.

Складно віддаватися справі на 100%, приділяти час професійному розвитку, якщо робота не подобається. Рано чи пізно вас замінить людина, якій дійсно цікава ця професія. Тому шукайте те, що приносить вам задоволення, і ви позбавите себе від багатьох проблем в майбутньому.

Для початку розмежуйте те, чому віддаєте перевагу ви, від того що нав’язує соціум. У вашому житті тільки ви робите вибір чим займатися, і ви будете жити цим життям, а не інші.

Взагалі вибір професії не відбувається раз і назавжди, життя мобільне. Можливо, вам доведеться освоювати потім суміжну спеціальність або ви знайдете роботу на стику, що вже існує й тієї, про яку мріяли. Будь-який ваш вибір зараз може бути успішним або не дуже, але тільки з часом ви зрозумієте, що саме вам було необхідно, а що не стало в пригоді.

Є кілька простих вправ які допоможуть вибрати майбутню професію.

Уявіть, що робота для вас — не спосіб отримання прибутку. Що ви забезпечені до кінця життя і маєте всі необхідні ресурси для навчання, розвитку. Чим ви хотіли б займатися в такому випадку?

Уявіть, що професія — не просто заняття, а спосіб самореалізуватися, самовиразитися. Який спосіб життя вона передбачає в такому випадку, що ви повинні робити та скільки заробляти? Які можливості ви хотіли б відкрити?

Поспілкуйтеся з представником професії. Така людина зможе розповісти про плюси та мінуси роботи, графік, зарплату, можливі перспективи й т.д.

Не бійтеся помилятися. Відповідальність за свою долю виробляється якраз у віці 17-18 років. Хоча в цей час ще існує залежність від батьків (територіальна, фінансова, психологічна). Багато хто боїться взяти цю відповідальність на себе, але як би це не було важко потрібно обирати свою дорогу. Не думайте, що цим ви зраджуєте своїх батьків. Подякуйте їм за турботу і поясніть, що у вас, як і у них, є право на помилку, на пошук.

Будь-яка помилка це ваш неоціненний досвід. Якщо ви вступили на спеціальність, яка здавалася вам цікавою, але потім зрозуміли що це абсолютно не ваше, не бійтеся змінити ситуацію. Якщо ви вирішили змінити Виш або спеціальність, спочатку треба вирішити, не звідки піти, а куди піти. І ось поки немає чіткої відповіді на друге питання, краще не вживати ніяких дій. Вольовим рішенням змусити себе продовжувати поки робити те, що робите — вчитися далі.

Коли ви чітко будете усвідомлювати яких саме змін в спеціальності ви потребуєте, тоді можна сміливо йти на зустріч змінам. Для того, щоб добре все обміркувати, можна просто взяти тайм-аут, озирнутися і прийняти рішення. Такі періоди роздумів та внутрішньої зосередженості необхідні кожній людині.

Не жалкуйте про витрачений час, ті знання які ви отримали або отримуєте, вони в будь-якому випадку стануть в пригоді. Адже ви все одно отримали якісь знання, якийсь досвід — це теж варто певних зусиль і коштів.

Відчуття жалю вкорінюється і залишається в нас надовго періодично збиваючи з наміченого шляху. Коли ви жалкуєте про щось ви живете в минулому, а прокручуючи кожного разу в голові минуле, дуже складно побудувати бажане майбутнє. Не ставте на собі клеймо невдахи через зроблені помилки, помилки — це досвід.

Едісон, коли винаходив лужний акумулятор, провів кількасот тисяч дослідів. Більшість з них закінчилися невдачею. Але і в невдалому результаті експерименту Едісон бачив лише наближення до мети за методом виключення непридатних рішень.

Поділюся з вами ще однією вправою яка допомагає зрозуміти ваше призначення. Згадайте, ким ви хотіли стати в самому ранньому дитинстві. Найперший спогад про те, ким ви хотіли бути коли станете дорослим — це і є вашим справжнім призначенням.

Річ у тому, що у маленьких дітей ще не так забитий мозок нав’язаними соціумом стереотипами що престижно, за що більше платять і т. п. Діти роблять свій вибір виходячи зі своїх інтересів.

Вивчайте себе і свої інтереси. Можливо, ви щодня читаєте статті певної тематики, переглядаєте відео. Задумайтесь — деякі інтереси можуть перерости в професію.

Перед вибором спеціальності, також важливо проаналізувати які професії будуть популярні до моменту закінчення вашого навчання. Для кожної з них будуть потрібні певні навички.

З кожним роком кількість нових професій все збільшується. Ринок праці змінюється дуже швидко. Будьте готові вчитися все життя — підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності. Освоєння абсолютно нової спеціальності разом з наявною, зробить вас цінним фахівцем, потрібним в міждисциплінарних областях діяльності. Будь-яка отримана вами професія може стати в пригоді в непередбачених життєвих обставинах.

Складіть карту цілей. Візьміть ватман і пропишіть там те, що ви хочете отримувати від своєї майбутньої професії, пропишіть свої життєві принципи, адже важливо щоб ваша професія не йшла наперекір вашим основним принципам.

Пропишіть критерії за якими ви обираєте професію.

Підготуйте перелік професій які для вас є пріоритетними, і викреслюйте по одній поки не залишиться остання. Проаналізуйте, чому те що ви викреслили не підходить вам.

У вас є право на помилку, на пошук. Не сприймайте інструкції буквально, придумайте свій творчий спосіб вибору професії. Розробіть власний план — список необхідних для вибору професії дій. Пройдіть все поетапно: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, оцініть свої здібності, нахили, знання і т.п.

Розвивайте в собі навички! Це те, що допоможе вам почувати себе як риба у воді в будь-якій діяльності.

Для початку потрібно вивчити які навички зараз вже актуальні, всіма ми володіти не можемо, але розвивати здатні та це потрібно робити обов’язково.

Підписатися