ЗНО з біології: Топ-10 порад для ефективної підготовки

1) Використовуй оточуючий світ.

Біологія — наука про живе, вона навколо нас. Всі ми знаємо, що краще за все запам’ятовується те, що ми можемо побачити на власні очі.  

Вивчаючи ботаніку, придивись до рослини, що стоїть в тебе на підвіконні: які вона має листки — прості чи складні? Який в них тип жилкування? Даючи собі відповідь на такі нескладні запитання, ти краще запам’ятовуєш матеріал, практуєш навички диференціювання. Ми радимо приділити час вивченню ботаніки саме навесні, коли є більше можливостей для практики.

2) Структуруй матеріал — веди конспект.

Основна мета написання конспекту — навчитись видділяти головне від другорядного та відображати великий обсяг матеріалу у стислому вигляді. Лише добре структурований матеріал можна запам’ятати швидко та надовго.

Основні поради щодо ведення конспекту з біології: заведи великий гарний зошит, бажано формату А4; використовуй менше довгих речень (лише для визначень); намагайся зображувати все схематично; малюй або вклеюй у зошит роздруковані схеми будови тварин, рослин, бактерій тощо; використовуй кольорові маркери — виділяй терміни, імена; створи власну систему скорочень.

3) Використовуй навчальні відео.

Особливо ця порада актуальна для вивчення молекулярної біології та цитології. Транскрипція, трансляція, мітоз, мейоз, ЦТК та окисне фосфорилювання — неймовірно складні процеси, які досить важко уявити та зрозуміти без візуалізації. Особливо радимо канали The Khan Academy, TED Ed, AnatomyZone.

4) Використовуй інтернет-ресурси.

Радимо підписуватись на Instagram-акаунти та Telegram-канали, що публікують по 1-2 теста ЗНО та предметних поста протягом тижня. Також добре підійдуть мобільні додатки з тестами ЗНО. Сайти EdEra та Prometheus. Більш детальну інформацію зазначимо у наступному пості.

5) Відпочивай.

Пам’ятай про здоровий сон, що є необхідним для швидкої роботи пам’яті та високої продуктивності. Заняття спортом хоча б один раз на тиждень допоможе тобі краще себе почувати.

9) Навчись працювати з тестами ЗНО.

Виділи для себе основні види тестів в ЗНО та розрахуй алгоритм їх проходження.

Читай завдання до кінця; пропускай невідомі складні питання, але відмічай їх, щоб повернутись пізніше; не засмучуйся та не панікуй, якщо вже з перших хвилин тобі здається, що ти не знаєш відповіді на питання, це все через хвилювання і варто  тобі заспокоїтись — відповіді знайдуться; виключай неправильні варіанти, скорочуй вибір до 1-2 позицій; зосередься на розумінні змісту завдання.

7) Проходь завдання останніх років, тренуйся.

Розрахуй, скільки часу тобі потрібно на проходження тесту 1 раз. Ми рекомендуємо розподілити час таким чином, щоб за 120 хвилин ти встиг прочитати тести двічі.

8) Не намагайся зазубрити матеріал — зрозумій його.

Вивчення біології складається з двох частин — розуміння процесів та вивчення термінів. Якщо з першим нам допоможуть навчальні відео та гарні посібники, то для другого радимо використовувати мнемоніку — техніку запам’ятовування, що базується на побудові асоціацій (e.g. складові метаболізму легко запам’ятати за допомогою промовки:“Аня будує (анаболізм), Катя руйнує (катаболізм)”).  

9) Вчись в несподіваних місцях.

В метро, в трамваї, в парку на лавочці, в кав’ярні, навіть в бібліотеці — де завгодно. Яким зручним не було б твоє робоче місце вдома, ця атмосфера з часом приїдається, знижується продуктивність, ти починаєш гірше сприймати матеріал, тому іноді варто змінити обстановку навколо.

10) Вір в себе та свої сили! Все вдасться!

Ананастасія Федоренко, викладач освітньої студії «Educator»

Підписатися