Як скласти ЗНО з історії: лайфхаки та поради

Ефективність підготовки до ЗНО полягає в тому, щоб обрати свій темп і дотримуватися певної послідовності в заняттях. Класична помилка пересічного випускника це залишати все на останні місяці перед ЗНО. Історія — дуже особлива наука, лише дозоване її сприйняття забезпечує осмислення й розуміння інформації. Спокуса відкласти може бути величезна, але пам’ятайте, крім запам’ятовування, ще треба робити тести. Чим швидше ви опануєте теорію, тим більше встигнете зробити тестів.

Незважаючи на те, що програма ЗНО з історії України змінюються майже щороку усі тестові завдання стосуються одних і тих самих подій. Адже кількість фактів минулого, винесених у програму, обмежена, а отже може змінюватися лише зміст і форма самих питань, а події залишаються незмінними. Тобто подія одна й та ж сама, а питання про неї – різні. Тому вирішуючи тести минулих років у вас є дуже великий шанс, що на справжньому ЗНО ви зустрінете вже знайомі питання.

Розв’язуючи тести, не поспішайте. 50% правильної відповіді — це правильне прочитання і розуміння запитання. Особливо звертайте увагу на історичні джерела. У такому запитанні завжди містяться слова-маркери (підказки).

Назви документів заучуйте точно. Якщо назву та опис історичної події ще можна записати своїми словами до свого конспекту, то назви документів треба знати точно і напам`ять. Для того, щоб запам`ятати їх було легше, намагайтеся якомога більше прив`язати назви документів до історичних подій, з якими вони пов`язані.

Вивчайте історичні карти. Карти є наочними посібниками для кращого засвоєння матеріалу. Тести ЗНО завжди містять запитання з картами, які потрібно проаналізувати та зробити висновки.

ВСІ дати вчити НЕ треба! Знайдіть програму підготовки до ЗНО з історії. До кожної теми є конкретний перелік основних дат. Під час складання конспекту саме ці дати можна записувати червоною пастою, інші, які потрібні для зрозуміння місця події в хронологічному ланцюжку та її ролі в історичному процесі можна записати зеленим кольором.

Декілька порад для вивчення та запам’ятовування дат та подій:

  1. Під час роботи з відео курсом, з підручником, з власними конспектами варто виписувати на окремі картки ключові моменти, дати, імена, важливу інформацію для запам’ятовування. З одного боку картки можна виписувати дату, а з іншої подію, чи з одного боку ім’я історичної особи, а з іншого його коротку біографію. Картки потім зручно носити з собою, їх можна поставити перед монітором, прикріпити до стіни – і постійно повторювати.
  2. Пам’ятайте, що дати – це логіка історичних подій. Старайтеся кожну подію пов’язувати з наступною, яка стала її наслідком. Важливо розуміти логіку подій та встановлювати причино-наслідкові зв’язки між ними.
  3. Якщо дуже важко запам’ятати певні дати, виставите цю дату як пароль на свій телефон. Якщо ви за весь день кілька десятків разів натиснете цю дату, то вона точно не забудеться. Спробуйте так вчити найскладніші дати.
  4. Спробуйте використати стрічку часу, просто намалюйте її на аркуші паперу і позначте найважливіші дати конкретної теми і чітко побачите послідовність.

 
У кожного різний тип пам’яті. Тому при підготовці до тестування не лінуйтеся імпровізувати: читайте, переписуйте, слухайте вчителя, дивіться навчальні ролики на ютубі, історичні художні фільми, читайте твори української літератури, просіть поради в бувалих людей. Важливо обговорювати вивчений матеріал з зацікавленими людьми (можливо однокласниками, які теж готуються до ЗНО з історії). Перетворіть свій розум на жорсткий диск, в якому інформація зберігається у певній системі й послідовності. Так ви звузите коло пошуків потрібної вам конкретної відповіді.

І головне, вивчайте та отримуйте від цього задоволення))

Анастасія Бондаренко, викладач історії в освітній студії «Educator»

Підписатися