Секрет взаємодії батьків та підлітків

Батьки завжди бажають тільки найкращого для своїх дітей та роблять все можливе для цього. Однак, дуже часто, намагаючись у відповідь отримати високі результати навчання, піддають дитину моральному тиску, не звертаючи уваги на те, що для неї справді важливо. Це і є одна з головних помилок.
Особливо цей конфлікт інтересів загострюється, коли дитина досягає підліткового віку. Батьки вимагають результату, а підліток вимагає свободи. Якої свободи хочуть підлітки: свого особистого простору, часу на спілкування з друзями, си можливості з головою поринути у комп’ютерні ігри, які зводять з розуму батьків? Варто розуміти найголовніше — для підлітка надзвичайно важливо відчувати, що до його думок прислухаються, його чують і підтримують.
У цій статті ми розповімо вам як не втратити довіру підлітка, як налагодити ефективну комунікацію з тінейджером і як стати найкращими друзями з вашими найріднішими людьми — дітьми. Пропонуємо вам декілька варіантів побудови спілкування у площині «батьки-діти». Розгляньмо їх детальніше.
1. Знайдіть час для спільних справ. Разом робіть те, що подобається вашій дитині. Ви самі швидко зрозумієте, наскільки це приємніше та корисніше, ніж зв’ясовувати стосунки. Можливо, ваша дитина хоче досягти високого рівня в навчальній діяльності, але не має достатньо навичок для реалізації своєї мети. Дорослі для того й існують, щоб вчасно чути та помічати проблеми дітей, та допомогти знайти рішення. Пам‘ятайте: допомогти знайти рішення — це не нагримати на дитину і в примусовому порядку змусити займатись саморозвитком, це — надати пораду та підтримку, не нав‘язуючи свою думку. Ми не можемо вберегти дітей від помилок, але можемо навчити виправляти їх та не здаватись перед життєвими труднощами.
2. Частіше розмовляйте. Розмовляйте про все! Почніть першими. У невимушеній атмосфері розповідайте, наприклад, про свій день, турботи, переживання і як ви з цим справляєтесь. Попросіть, щоб ваша дитина теж поділилась з вами тим, що відбувалося в неї упродовж дня. Робіть це щиро. Підлітки дуже добре відчувають нещиру гру і розмова може закінчитись замкненими перед вами дверима. Робіть акцент на інтересах дитини, а не на тому, що ви вимагаєте. Цікавтесь буденними справами так, щоб це не було схоже на допит. Згадайте себе: що ви відчували, коли буди підлітком та якого хотіли відношення до себе? Такий підхід сприятиме налагодженню довіри між вами. Для подібних бесід можна піти у якесь нове або улюблене місце дитини, що створить більш сприятливу атмосферу для спілкування.
Задумайтеся: коли дитина не слухається, треба спочатку запитати себе: «а чи достатньо розгорнуто та зрозуміло я формулюю свій запит?». Дуже часто проблема з підлітками виникає саме на ґрунті нечітко поставлених завдань. Запитайте що саме з того що ви попросили виконати, почула та зрозуміла ваша дитина.
І пам’ятайте: ваше ставлення до дитини — це найважливіша складова у становленні майбутньої особистості.

Олександра Туманська,
психологиня ліцею та курсів підготовки до ЗНО «Educator»

Підписатися