Як не перегоріти перед останніми ЗНО?

Половина тестувань ЗНО-2019 вже позаду, тож екватор ми вже перетнули, але розслаблятись ще рано. Попереду географія та хімія — саме ті дисципліни, які визначають майбутню спеціальність, а отже коефіцієнт на них при вступі найвищий. Майже всі сили випускників були покладені на складання попередніх ЗНО, написання річних контрольних робіт в школі, підготовку до останнього дзвоника тощо. А це достатньо сильне емоційне та фізичне навантаження. Як же зібратись з останніми силами перед важливими тестами?

По-перше, усвідомити, що з процедурою складання тесту ви вже ознайомлені, кожен випускник вже знає, як проходить ЗНО. Так, це дійсно важливий і хвилюючий етап у вашому житті, але не варто вганяти себе зайвий раз себе у стан паніки, краще перенаправити цю енергію в корисне русло. 

Джерелом енергії для емоційного контролю є саме фізичні сили: ви не зможете подолати хвилювання під час тесту, якщо відчуватимете перевтому. Тому спати треба! Якщо у вас є така можливість, приділіть півдня відпочинку: поспіть, сходіть на прогулянку, не використовуйте телефон. Це дасть вам змогу забути про попередній стрес і набратись сил для нових звершень. Якщо ви відчуваєте, що ваш мозок вже не сприймає інформацію і вас охоплює сильне почуття тривожності, як тільки думаєте про майбутнє тестування, дайте собі можливість відпочити трохи більше. Буде дуже добре, якщо ви зможете придумати для себе такий собі “ритуал заспокоєння”, який ви зможете повторювати кожного разу, коли відчуватимете підвищений рівень знервованості. Для кожної людини це може бути щось своє, наприклад, глибоко дихати, рахувати до 10, наспівувати пісню чи просто подивитись на улюблену фотографію. Це дуже просто, але насправді діє ефективно.

Найкорисніше, що ви можете зробити зараз — це узагальнити весь матеріал і систематизувати його в своїй голові. Це можна зробити, пройшовши пару комплексних тестів ЗНО останніх років (краще проходити не тести по окремим темам, а тести по окремим рокам). Якщо ви вже це робили, освіжіть в пам’яті свої знання: деякі типові завдання повторюються з року в рік з різними формулюваннями. Проходьте короткі онлайн-опитування в мобільних додатках чи соціальних мережах (існують спеціальні телеграм-боти і вікторини в інстаграмі) — це дуже корисно! Такий вид діяльності не створює моральний тиск, адже це можна робити, переглядаючи власну стрічку новин або граючи в гру, але при цьому допомагає повторити матеріал. Також можна натренерувати свою візуальну пам’ять, власноруч малюючи схеми та таблиці. Якщо ви досі не розвісили ключові моменти (формули, важливі дати, імена, назви сполук) всюди навколо себе, то ще не пізно зробити це прямо зараз.

Останній тиждень ЗНО — це останній ривок, ми вже на фінішній прямій! Переможцем спортивного марафону є не той бігун, який біг швидше за всіх на дистанції, а той, хто перетнув фінішну лінію першим. Тому і ви не здавайтесь до останнього, сконцентруйтесь і докладіть всіх необхідних зусиль. Ми віримо, що у вас все вийде і ви зможете отримати саме той бал, на який ви заслуговуєте! А після вже буде заслужене літо і насичене студентське життя 😉

Ольга Арчакова,
викладачка хімії
освітньої студії Educator

Підписатися