Найпопулярніші запитання школярів про бактерії

Найменший теоретично можливий діаметр клітини, при якому вона ще здатна розмножуватися – 0,15-0,2 мкм. За менших розмірів у клітині просто не вистачить місця для розміщення рибосом, ДНК та мінімального набору необхідних білків.

Розмір бактерії мікоплазми грибоподібної, яка спричинює запалення легень у великої рогатої худоби та кіз, наближується до мінімальної теоретично можливої межі: її клітини мають діаметр лише близько 0,25 мкм.

Найбільшими серед відомих бактерій є епулопісций фішельсона та на-мібійська сірчана перловиця. Перша живе у травному тракті тропічної риби-хірурга і має клігини до 0,5 мм завдовжки. Друга знайдена в океанічних донних відкладах поблизу Намібії: її клітини сягають діаметра майже 1 мм і розрізняються без збільшувальних приладів.

  1. Чи є бактерії в космосі? Чи можна вбити бактерію радіацією?

   Найстійкішим до радіоактивного випромінювання організмом є бактерія Двінокок радіовитривалий. Він витримує опромінювання, що у 1000-3000 разів перевищує смертельну для людини дозу. Двінокок здатний виживати навіть у охолоджувальних системах атомних реакторів. Через високу радіовитривалість деякий час навіть існувала гіпотеза про “марсіанське походження” цієї бактерії. Проте дослідження ДНК засвідчили її суто земну природу.

   Піродикцій безодневий мешкає на дні океану на глибині близько 3 км поблизу підводних гейзерів – “чорних курців”, які викидають воду, нагріту до 300-400 °С. Середовище, у якому мешкає піродикцій, можна порівняти з умовами на Венері, де середня температура становить близько +450 °С, тиск – близько 100 атмосфер, “повітря” складається з вуглекислого газу, просякнутого сірковмісними сполуками.

   У 2009 р. бактерії (а також деякі мікроскопічні гриби) були виявлені у стратосфері, на висотах 20-41 км, де температура коливалась у межах від -50 до 0 °С, а тиск становив лише 0,003-0,06 від нормального. Проте ще раніше бактерії були виявлені радянськими вченими на більших висотах: 70 км та 84 км.

   У 1967 р. на поверхню Місяця “прилунився” американський безпілотний апарат “Сервейор 3”. У 1969 р. біля нього сів посадочний модуль корабля “Аполон 12” з двома астронавтами на борту. Астронавти демонтували частину приладів “Сервейора”, запакували їх і повернули на Землю. В лабораторії на одному з приладів було виявлено кілька видів земних бактерій, які потрапили туди перед запуском “Сервейора 3”. Клітини цих бактерій витримали майже трирічне перебування поза межами Землі, будучи відділені від космічного простору лише клітинною мембраною та клітинною оболонкою, а один вид – тільки клітинною мембраною!

  2. Який максимальний період життя бактерій?

   Клітина бактерій живе від поділу до поділу: за сприятливих умов – лише кілька десятків хвилин. Проте у стані анабіозу бактерії можуть перебувати необмежено довго.

  3. Чому бактерії невидимі?

   Через свої мікроскопічні розміри.

  4. Чи є таке місце, де немає бактерій?

   Такого місця немає. Бактерії відсутні хіба що в деяких лабораторіях, де за допомогою спеціальних засобів забезпечується режим стерильності.

  5. Чи присутні бактерії у воді?

   Так, їх кількість залежить від чистоти води.

  6. Чи вмирає бактерії, якщо ми заливаємо її водою?

   Ні, не вмирає. Як правило, навпаки, адже саме нестача вологи найчастіше стримує ріст бактерій.

  7. Скільки ми вдихаємо бактерій за один лише вдих?

   При розрахунку треба прийняти до уваги: по-перше, кількість бактерій в одиниці повітря залежить від того, наскільки чистим воно є; по-друге, об’єм повітря, яке вдихає людина за один раз, в середньому становить біля 0, 5 л. Результати розрахунку: приблизно від 1-2 клітин у добре провітреному приміщенні, до 150-500 клітин у приміщенні зі спертим та затхлим повітрям.

Яна Декар, викладач біології в освітній студії «Educator»

Підписатися